Silesia Press 2022 – zdobyliśmy dwie nagrody!

Portal Ślązag istnieje od 10 marca 2022 roku, czyli ponad rok, a w tym krótkim czasie praca jego redaktorów została nagrodzona. O jakim wydarzeniu mowa? Oczywiście o konkursie Silesia Press skierowanym do mediów z województwa śląskiego. Kto otrzymał statuetki i w jakich kategoriach? Szczegóły poniżej!

Redaktorzy Ślązaga z nagrodami Silesia Press!

Tak, to prawda! Redaktorzy Ślązaga – Tomasz Borówka oraz Patryk Osadnik otrzymali nagrody podczas XVII edycji konkursu Silesia Press. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6 października 2022 roku w hotelu Monopol w Katowicach. Czy to ważny sukces? Oczywiście, że tak! Silesia Press to coroczne nagrody środowiska dziennikarskiego w województwie śląskim. Nagrody są przyznawane za najlepsze teksty prasowe, audycje radiowe, a także programy telewizyjne, poświęcone problematyce ekonomicznej, sportowej, historycznej oraz społeczno-kulturalnej. Jury XVII edycji konkursu brało pod uwagę tylko materiał opublikowany czy też wyemitowany w terminie od 1 stycznia 2022 do 15 sierpnia 2022 roku.

2 nagrody i to w dwóch różnych kategoriach!

Warto podkreślić, że redaktorzy Ślązaga zdobyli aż dwie nagrody na siedem możliwych (tzn. sześć równorzędnych, jedno Grand Prix):

  • Tomasz Borówka w kategorii społeczno-kulturalnej,

  • Patryk Osadnik w kategorii historia.

Naturalnie nasuwa się pytanie, jakie ważne tematy poruszyli nagrodzeni redaktorzy Ślązaga? Tomasz Borówka napisał o Ukraince. To właśnie jej zdjęcie z bombardowanej Ukrainy obiegło cały świat. Borówka odnalazł ją w Katowicach.

Po stokroć wolałbym rozmawiać z Oleną o tym, jak jej się podobają Katowice niż o jej wojennych przeżyciach. Jednak mam nadzieję, że tym artykułem w jakiś sposób jej pomogłem.podkreślał Tomasz Borówka, odbierając swoją nagrodę.

Co ciekawe, redaktor Borówka otrzymał nagrodę drugi rok z rzędu. W 2021 nagrodzono go II nagrodą za artykuł w „Dzienniku Zachodnim”, o rozwikłaniu zagadki zdjęć z katowickiej ulicy 3 Maja we wrześniu 1939 roku.

Co z tym Radzionkowem?

Jeżeli chodzi o nagrodzony tekst Patryka Osadnika, to redaktor skupił się na swoim rodzinnym mieście – Radzionkowie. Osadnik przeprowadził lokalne śledztwo. W jakim celu? Cóż, aby wyjaśnić, ile prawdy znajduje się w powszechnym przekonaniu, że Radzionków (Cidry przecież!) naprawdę cydrem stoi.

Zdaję sobie sprawę, że na pewno było wiele materiałów bardziej sensacyjnych i emocjonujących, ale wierzę, że każdy człowiek, każde miejsce i wydarzenie może być fantastyczną historią. Wystarczy poświęcić mu czas i uwagę, a później dobrze o tym opowiedzieć. – mówił Patryk Osadnik, odbierając nagrodę.

Silesia Press 2022 - nagrody i wyróżnienia:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tell

Na koniec, warto poznać pełną listę nagrodzonych uczestników czy mediów w XVII edycji Silesia Press. Oto i ona:

Nagroda główna Grand Prix:

  • Małgorzata Marczok, TVN24, za film dokumentalny „Schodzimy do piekła” o tragedii w kopalni Pniówek.

Kategoria historia:

  • Wojciech Królikowski, TVP Katowice – za „Nowe życie” z cyklu „Głębia ostrości”,

  • Dorota Stabik, Radio Katowice, za cykl „Tajemnice kamienic”,

  • Patryk Osadnik, portal slazag.pl, za „Śląskie miasto, które słynie z cydru. Sami sobie tę legendę wymyśliliśmy”.

Kategoria społeczno-kulturalna:

  • Violetta Rotter-Kozera, TVP Katowice, za „Pod presją dźwięku i słowa”,

  • Tomasz Borówka, portal slazag.pl, za „Tak blisko na Trzy Stawy. Olena Kuryło to ranna Ukrainka słynna na cały świat. Leczy się w Katowicach”,

  • Anna Dudzińska, Radio 357 oraz Agnieszka Szwajgier, Radio 357, za reportaż „Stroiciele”.

Wyróżnienia:

  • Zuzanna Czyż, TVP Katowice, za „Bytom. Z historią w tle”. Wyróżnienie dla dziennikarza na początku drogi zawodowej. Jury doceniło nie tylko dokumentalną wnikliwość, ale także swobodę wypowiedzi przed kamerą.

  • Julia Karasiewicz, portal dziennikzachodni.pl oraz Tomasz Kazanecki, portal dziennikzachodni.pl, za film dokumentalny „Immortal Kombat”.Za podjęcie niezwykle istotnego tematu w nietypowej, jak na dziennikarzy formie, czyli w formie filmu dokumentalnego.

  • Agnieszka Strzemińska, Radio Katowice, za „Bona i inne damy”. Za niebanalne, interesujące dla każdego słuchacza przedstawienie trudnej, bo arcystarej, historii kobiet na polskim dworze.

Dyplom Uznania:

  • Daria Klimza-Stępień.Za reprezentowanie najwyższych standardów radiowego dziennikarstwa informacyjnego, rzetelność, profesjonalizm, zaangażowanie, mistrzostwo formy dziennikarskiej, szacunek wobec słuchaczy oraz życzliwość i niezawodny uśmiech dla koleżanek i kolegów po fachu.

  • Krzysztof BąkZa dziennikarski profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie w pracę, odwagę w podejmowaniu trudnych tematów, pomysłowość, skrupulatność i wiarygodność w przekazywaniu odbiorcom prawdy o relacjonowanych zdarzeniach oraz koleżeńskość i życzliwość.

Dyplom z okazji 95-lecia istnienia – Polskie Radio KatowiceZa zaangażowanie w sprawy ważne dla lokalnej społeczności, propagowanie standardów dziennikarskiego profesjonalizmu i obiektywizmu, promowanie kultury ojczystej oraz wspieranie wszystkiego, co buduje nowoczesne społeczeństwo ceniące swoją historię i tożsamość.

Dyplom z okazji 65 lat TVP KatowiceZa pokazywanie regionu w różnej optyce – od przemysłowej po turystyczną oraz za interesujące i ważne produkcje filmowe, publicystyczne, informacje.

Dyplom z okazji 20 lat Radia eM KatowiceZa profesjonalizm, zaangażowanie w przekazywanie informacji o problematyce społeczno-religijnej, ekonomicznych, kulturalnych w nowoczesnej formie.

Nie pozostaje nic innego, jak jeszcze raz pogratulować wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym dziennikarzom oraz mediom.

us, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.