Nie jest tajemnicą, że sztuczna inteligencja jest obecna w naszym życiu już od wielu lat. Filmy science fiction zakorzeniły w nas przekonanie, że AI to faktycznie furtka do zastąpienia czynnika ludzkiego, a ostatnie przełomy w dziedzinie rozwoju sztucznej inteligencji takie, jak powstanie ChatGPT, tylko potwierdzają tę tezę. Czy jednak jest dobrym pomysłem, by całkowicie wykluczyć człowieka z procesu twórczego?
-
- Czym właściwie jest artificial intelligence?
- Jak AI się rozwija w stosunku do naszych wyobrażeń?
- Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w copywritingu?
- Czy AI ma realną szansę na zastąpienie copywriterów w pracy? 2
- Ze sztucznej inteligencji korzystaj mądrze!
Czym właściwie jest artificial intelligence?
Jak sama nazwa wskazuje – AI to sztuczna inteligencja. W praktyce to programy i aplikacje symulujące zachowania inteligentne, które działają dzięki zakodowanym w nich algorytmom. To właśnie algorytmy sprawiają, że dany system jest zdolny do łączenia ze sobą faktów pochodzących z różnych źródeł, uczenia się na ich podstawie oraz do wykorzystywania tej wiedzy przy wykonywaniu określonych zadań i czynności.
Jak AI się rozwija w stosunku do naszych wyobrażeń?
Motyw sztucznej inteligencji pojawia się już w starożytności, w Iliadzie i Odysei Homera – to tam pojawiły się urządzenia-kobiety i roboty automatyczne służące Hefajstosowi w pracowni. Jednak w rzeczywistości dopiero Alan Turing i jego praca nad złamaniem kodu Enigmy w czasach II wojny światowej udowodniły, że odpowiednio zaprogramowane maszyny potrafią wyciągać logiczne wnioski. W 1966 roku powstał pierwszy na świecie chatbot Eliza, przodkini dzisiejszych Siri, Alexy i oczywiście ChatGPT. Boty rozwijały się i uczyły coraz to nowszych rzeczy – pisały, mówiły, a nawet rozwiązywały równania algebraiczne. To jednak na ten moment koniec z wielkiej mądrości AI. Żaden z botów nie stał się jeszcze na tyle wiarygodny, co w serialu Westworld ani nie próbował zniszczyć świata, czym nieustannie karmią nas marvelowskie filmy.
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w copywritingu?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Sztuczna inteligencja może za copywritera zrobić właściwie wszystko. Od rozpisania koncepcji, przez zasugerowanie tematów do wykorzystania w pracy, aż po samo stworzenie treści. Niewątpliwie oszczędza to czas pracy i gwarantuje szybkie wykonanie zadań, co niejednokrotnie może uratować copywritera przed zbliżającym się dealinem. Nie ma co ukrywać, że przy pisaniu dziesiątych życzeń z okazji Dnia Matki kończą się pomysły. Wtedy do gry wkracza pomoc sztucznej inteligencji. Raz na jakiś czas można się pokusić o przetestowanie jej umiejętności! Pojawia się tylko jeden problem – AI była i pozostaje tylko sztuczną inteligencją. Nie jest nieomylna, nie ma własnego stylu pisarskiego, nie stworzy tak unikatowych treści, jak potrafi to zrobić zawodowy copywriter z bogatym doświadczeniem.Czy AI ma realną szansę na zastąpienie copywriterów w pracy?
Dużo dyskutuje się o tym, czy sztuczna inteligencja ma szansę zastąpić copywriterów i, jak w każdym sporze, zdania są podzielone. Czy bowiem jest możliwe tworzenie atrakcyjnych treści bez czynnika ludzkiego? Koniec końców AI nie ma uczuć. Jak więc miałby wyglądać świat, w którym spotykaliśmy tylko i wyłącznie pozbawione poczucia humoru i empatii treści? Jak czytałoby się książki, w których brakowałoby realnych emocji i jaki byłby odbiór treści reklamowych bez wkładu ludzkiej inwencji twórczej? Książki pisane przez AI rzecz jasna już powstają i z pewnością każdy będzie mógł wkrótce samodzielne postawić ocenę – za lub przeciw sztucznej inteligencji. Nie można jednak zaprzeczyć jednemu. AI w dużej mierze zastąpi copywriterów ze względu na niższe koszty jej wykorzystania i szybsze efekty pracy.
Ze sztucznej inteligencji korzystaj mądrze!
Nie łudźmy się – tekst wygenerowany przez AI nigdy nie będzie tak bogaty językowo jak ten, który opracuje doświadczony copywriter. Warto więc pamiętać, że jeśli już korzystamy z chatbotów, trzeba je poprawiać i wzbogacać językowo. Należy też sprawdzać fakty, chatboty nie mają bowiem wiedzy eksperckiej i mogą się mylić. Inną kwestią są prawa autorskie, które w przypadku chatbotów mogą zostać naruszone. W końcu sztuczna inteligencja to ogromny zbiornik istniejących już treści, które mogą nam zostać zaserwowane sauté, bez sparafrazowania napisanych przez kogoś wcześniej tekstów. Bądźcie czujni!
zobacz inne
Silesia Press 2022 – zdobyliśmy dwie nagrody!
Portal Ślązag istnieje od 10 marca 2022 roku, czyli ponad rok, a w tym...